SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan; ‘‘İster Endüstri 4.0 ister Toplum 5.0 diyelim içinde bulunduğumuz devrimi geçmişte yaşanan devrimlerden ayıran özellik yarışın herkes için aynı noktadan başlıyor olması” dedi.

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan

SAP, teknoloji ve iş dünyasını SAP Forum’da bir araya getirdi. SAP Forum’da, SAP’nin dijital inovasyon sistemi SAP Leonardo ile değişen iş modelleri, Endüstri 4.0’da dijital dönüşüm hikayeleri, bulut, büyük veri, yapay zeka, öğrenen algoritmalar, nesnelerin interneti gibi çığır açan teknolojiler ve dijital çağın gündeminde yer alan tüm konular masaya yatırıldı.

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, dünyadaki büyümenin her sektöre eşit olarak dağılmayacağını, bu pastadan ancak teknolojiyi etkin kullananların pay alabileceğini aktararak fırtına başladığında hazırlık yapmanın çok geç olduğunun altını çizdi. SAP’nin dünyadaki dönüşümü öngörerek son beş yılda bulut bilişim ve yeni nesil teknolojilere 50 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını söyleyerek; ‘‘Bugün SAP dünyada neredeyse Türkiye nüfusunun iki katı olan 135 milyon bulut kullanıcısına ulaştı. Bu rakamla dünyada en çok B2B müşterisine sahip şirket konumunda. Dijital ekonomide şirketlere tasarruf sağlayacak en önemli anahtar sadelik. Yaptığınız işi sadece sadeleştirerek bile %10 oranında avantaj sağlayabilirsiniz. Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’nı dikkate aldığımızda sadeleşmenin her yıl 85 milyar dolarlık bir getirisinin olacağını söyleyebiliriz.’’ dedi.

“Türkiye, SAP’nin En Önemli Teknoloji Üsleri Arasında”

Uğur Candan; ‘‘Bu sadeleşmenin lideri olarak SAP Leonardo’yu geliştirdik. SAP’nin dijital inovasyon çözüm sistemi olan bu ürün ailesinin en önemli motorları ise yapay zeka ve büyük veri. Bu büyük veriyi dünyada sadece üç ülkedeki merkezde yazıyoruz. Bunlardan biri de SAP’nin İstanbul’daki Teknopark Geliştirme Merkezi. Bu anlamda artık en ileri yazılımlara bu topraklarda erişmek çok kolay ve bu bizi farklı kılıyor. SAP olarak 4 yılda iki kat büyüdük, bulutta ise son bir yılda 3 katı büyüme kaydettik. Her gün sadece 250 bin çalışan güne bizim sistemlerimizi kullanarak güne başlıyor. Geçtiğimiz yıl 100’ün üzerinde Endüstri 4.0 projesi gerçekleştirdik, yapay zeka ve büyük veriye odaklanmaya devam ediyoruz.’’ diye konuştu.

YENİ ÇAĞIN YARIŞINDA HERKES EŞİT

Uğur Candan konuşmasının devamında; ‘‘İster Endüstri 4.0 ister Toplum 5.0 diyelim içinde bulunduğumuz devrimi geçmişte yaşanan devrimlerden ayıran özellik yarışın herkes için aynı noktadan başlıyor olması. İlerleyen teknoloji ile tüm araçlar elimizin altında. Bu devrimin hedefi insan hayatına dokunmak ve iyileştirmek. Bu sebeple modern dünyada insanları, süreçleri ve nesneleri akıl katarak entegre bir şekilde bir araya getirmeliyiz. Başarılı bir dönüşüm projesi için müşterinin, çalışanın ve iş ağlarının gücünden yararlanmalıyız. ’’ dedi.

İŞSİZ YENİ MEZUN GENÇLER SAP UZMANI OLARAK YETİŞTİRİLECEK

Açılış oturumunda teknoloji ile genç yaşlarda tanışmanın önemini aktaran SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, bu alandaki çalışmalarını ve yeni girişimlerini de tanıttı. Kod Haftası ile 38 ülkede 500 bin dezavantajlı göçmen gence kodlama eğitimi verdiklerini, Türkiye’de Türk Kızılay’ı ile bu doğrultuda iş birliği yaptıklarını belirtti.

CarrefourSA Uçtan Uca Dijitalleşme Süreçlerini Anlattı

CarrefourSA Genel Müdürü Z.Hakan Ergin SAP ile uçtan uca dijitalleşme süreçlerini anlattı. ‘‘Perakende her sektör ile bağlantılı olduğu için dijitalleşme bu alanda olmazsa olmazlardan. Operasyonumuzun üç kilit noktası var, bunlar; tedarik zinciri, müşteri deneyimi ve üretici. Tedarik zincirimizi dijitalleştirdik, yapay zeka çalışmalarımız ile bu zinciri çok daha kolay ve takip edilir bir duruma getirmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimizi Omni-channel ile takip edip, her yerde onların yanındayız. Tedarikçilerimizi sisteme entegre ederek üretim planlamalarına kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de tarımda üretilen ürünlerin yaklaşık %40’ı tarladan tüketicinin sofrasına ulaşamadan çöpe gidiyor. SAP ile bu soruna bir çözüm bulmak için yola çıktık ve öncelikle küçük üreticileri odağımıza alarak Bursa Yenişehir’de bir pilot proje başlattık. Sertifikalı yerli tohum dağıttımız küçük üreticilere satın alma garantisi de veriyoruz.’’

“Dünyanın Lider Dijital Operatörü Olma Yolunda İlerliyoruz”

Turkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan ise konuşmasında şunlara değindi ‘‘Mobil dünyanın önde gelen operatörü olarak kendimize entegre telekomda lider olma hedefini belirledik. Yeni kurulan ve teknolojiyi kullanarak milyonlarca kişiye ulaşan uluslararası şirketler, telekom dünyasını zorlamaya başladı, bu doğrultuda biz de lider dijital operatör olma yolunda adınlar atmak için çalışmalarımıza hız verdik. Bu yolculuğa önce çalışanlarımızı kattık, ardından Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden birini kurduk. Bu merkezde müşterilerimize SAP çözümlerini de self-servis bulut hizmeti olarak sunmaya başladık’’ dedi.

“Digital Business” (Dijital İşletme) teması ile gerçekleştirilen ve 1600’ün üzerinde şirketten 5000’in üzerinde profesyoneli bir araya getiren etkinlikte, dört yeni ürün lansmanı gerçekleştirildi. Tüm sektörlerden önemli dijital dönüşüm hikayeleri de sektörün büyük şirketlerinin liderleri tarafından SAP Forum davetlileri ile paylaşıldı.

SAP Forum’da, Endüstri 4.0’da dijital iş modelleri ve SAP’nin en yeni ürün ailesi SAP Leonardo geniş kapsamlı olarak ele alınırken; uçtan uca dijitalleşmeye dair ilham verici paneller düzenlendi. Ayrıca, SAP’nin iş ortakları ve perakendeden bankacılığa pek çok farklı sektörden müşterileri de dünyadan ve Türkiye’den dijital dönüşüm hikayelerini katılımcılarla paylaştı.