Uniformance® Cloud Historian, birden çok sahaya ait verileri analiz etmek ve çalışma süresini artırmak için bulut teknolojisinden faydalanıyor. Honeywell’in yeni ürünü, geçmiş ve sürekli tesis ve üretim sahası proses verilerini toplama, depolama ve yeniden oynatmayı sağlamanın yanı sıra neredeyse gerçek zamanlı olarak bulutta görünür kılıyor.

Honeywell Proses Çözümleri (HPS) Honeywell Connected Plant Uniformance® Cloud Historian’ı piyasaya sürdüğünü duyurdu. Bu yeni ürün, müşterilerin varlık kullanılabilirliğini iyileştirmelerine ve çalışma süresini artırmalarına yardımcı olan, işletme genelinde görselleştirme ve analize yönelik bir bulut tabanlı hizmet olarak kullanılan yazılımdır (SaaS).

Uniformance Cloud Historian’ın tasarımı sektörde bir ilk. Geleneksel bir işletme tarihçisinin gerçek zamanlı proses verileri analizini bir veri gölüyle birleştirerek, işletmelerde diğer analitik araçlarla birlikte üretimin, Kurumsal Kaynak Planlamasının (ERP) ve diğer iş verilerinin entegrasyonunu olanaklı kılmaktadır. Bu özellik, işletme verilerinin saha ve tesislerde kullanımda olan araç ve işlevleri kullanarak, daha önce mümkün olmayan bir ölçekte anında analiz edilmesine izin vermektedir. Honeywell Proses Çözümleri Başkanı Vimal Kapur, “Uniformance Cloud Historian, bulutun ve büyük verinin tüm gücünü ilk defa Honeywell’in geleneksel proses tarihçisine getirerek, en karmaşık çoklu saha organizasyonlarını dahi zahmetsizce birbirine bağlıyor. Çözüm, bir tesiste bulunan fikirlerden tüm tesislerin faydalanmasını mümkün kılarak daha akıllı, daha stratejik kararlar alınmasına ve akılcı adımlar atılmasına izin veriyor,” şeklinde konuştu.

Honeywell’in yeni ürünü, geçmiş ve sürekli tesis ve üretim sahası proses verilerini toplama, depolama ve yeniden oynatmayı sağlamanın yanı sıra neredeyse gerçek zamanlı olarak bulutta görünür kılıyor. Tarihçi, tesis ve işletme personeline kararlar alma ve uygulama gücü veren zaman serisi veri deposunu, veri bilimcilerinin proses verileri ile işletmedeki diğer iş verileri arasındaki daha önce bilinmeyen ilintileri açığa çıkarabilmelerini sağlayan büyük bir veri gölüyle bir araya getiriyor.

Önceden haftalar veya aylar süren projeler şimdi saatler içinde gerçekleştirilebiliyor. Bu verimlilik bir müşterinin mevcut araç ve fonksiyonlarını kullanma imkânıyla bir araya geldiğinde, konuşlandırma ve mühendislik süresini ciddi ölçüde azaltabilir. Bunun yanında yerel bulut teknolojisi aracılığıyla sağlanan ölçek ve performans, işletme bilgi teknolojisi maliyetlerini yüzde 25’e kadar düşürebiliyor. Uniformance Cloud Historian, Honeywell Sentience, nesnelerin interneti platformu üzerinde kurulu olduğundan, gelecekteki değer, müşterilere ek uygulamalar ve hizmetler şeklinde aktarılabilir. ARC Danışma Grubu baş analisti Janice Abel, “ARC, güvenli bir bulutun tarihçiler gibi uygulamalar için ideal bir ortam sağladığı kanaatinde. Honeywell, Uniformance Cloud Historian ile sadece tarihçileri yerinde barındırmakla kalmıyor, kullanıcılara proses, varlık ve iş verileri için yeni eşik, bulut ve veri gölü teknolojileri imkânı da sunuyor. Tarihçi, hem tesis hem işletme performansını iyileştirmek için endüstriyel tesislerdeki kullanıcıların verilere erişmesini, verileri analiz etmesini ve verilerden faydalanmasını hızlandırmalı ve kolaylaştırmalı. Ayrıca bulut ve veri gölü teknolojileriyle, genellikle yoğun kaynak gerektiren uygulamalarla ilişkili ciddi maliyetleri azaltmaya yardımcı olmalı,” şeklinde konuştu.