Firmalar tasarım, simülasyon ve üretimi entegre ederek katmanlı üretimin kullanımını genişletme yoluna gidiyorlar. Katmanlı üretimi destekleyen 3D tasarım simülasyon teknolojisi, 3D baskı endüstrisine paralel olarak gelişiyor. Dassault Systèmes Türkiye Ülke Müdürü Elif Gürdal konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunuyor.

Dassault Systèmes Türkiye Ülke Müdürü Elif Gürdal

Üretim şirketleri, ister 3D baskılı olsun ister olmasın, otomatikleştirilmiş tasarım yardımcılarından faydalanmaya devam edecek ve böylece bu yeni endüstriyel dönüşüm dalgasını hızlandıracaklar. Birleştirilmiş bir iş platformu ile şirketler, malzeme bilimi, işlevsel özellikler, üretici tasarım, 3D baskı optimizasyonu, üretim ve sertifikasyonu içeren parçaların katmanlı üretimi için tüm mühendislik parametrelerini içeren bir uçtan uca çözümle sağlanan verimlilik avantajlarından faydalanacaklar. Beceriler arasında köprü oluşturan sorunsuz ve birleşik bir platform üzerinde çalıştırıldığında, Katmanlı Üretim teknolojisinin avantajları ve faydaları artacaktır.

Hizmet içi öngörülebilirlik ihtiyacı en üst düzeye çıkarken 3D simülasyon yoluyla eşzamanlı 3D tasarım ve bileşen analizi, önümüzdeki yıllarda daha büyük bir kapsam ve hassasiyete ulaşacak. Dijital olarak simüle edilen parçalar, gittikçe artan bir şekilde gerçek zamanlı bağlamlara yerleştirilerek üretildiklerinde ve kullanıldıklarında nasıl davranacaklarını ve performans göstereceklerini sergileyecekler. 3D simülasyonlar bir 4. boyutu, yani, ürünün kullanım ömrü boyunca ürün performansını gösteren zamanı içerebilir.

Airbus Örneği

Günümüzde bu teknolojiyi benimseyen endüstrilerden biri havacılık endüstrisi. Örneğin, iki yıllık kapsamlı bir kıyaslama sürecinin ardından Airbus Group, tasarım, simülasyon ve üretimi entegre ederek katmanlı üretiminin kullanımını genişletiyor.

Dassault Systèmes ile uzun yıllardır çalışan Airbus’un Kıdemli Başkan Yardımcısı Robert Nardini şunları söylüyor: “Airbus çok sayıda projesinde, teknoloji, performans, güvenlik ve maliyet standartlarını karşılayan, potansiyel olarak daha hafif ve daha az maliyetli parçalar sağlayan üretim bileşenlerinin yanı sıra prototipler üretmek için katmanlı üretiminin kullanımını genişletiyor. Airbus, uçaklarda yapısal analizler ve sanal testleri hızlandırmak için uzun süredir 3D simülasyon uygulamalarını kullanmaktadır ve şimdi, havacılık pazarının ihtiyaçlarını daha iyi karşılayan simülasyon tabanlı 3D tasarımdan faydalanarak parça tasarlamanın yeni bir yolunu keşfediyor.”

 

Safran Group & Dassault Systèmes Ortaklığı

Katmanlı üretim alanındaki bir diğer ortaklık ise havacılık ve güvenlik alanlarında önde gelen uluslararası yüksek teknoloji grubu Safran Group ile Dassault Systèmes’in ortaklığı. Bu ortaklıkla katmanlı üretim sürecinin sanal doğrulaması geliştirilecek ve motor parçalarının katmanlı üretiminde gerekli olan tüm mühendislik parametrelerine dijital süreklilik sağlayacak. Katmanlı üretimin uygulanması, aksi halde dağınık olan uzmanlık adalarını birleşik bir kurumsal platforma getirmeye yardımcı olacak. Bu, tüm ilgili verilere tek bir kaynaktan erişme olanağı da sağlayacak.