Bulut bilişim kullanımının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla arttığına değinen Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “100 ve üzeri çalışanı olan toplam 250 kurum ile yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de bulut hizmeti almak isteyenlerin kriterlerinin başında hizmet alınan şirketin güvenilirliği gelirken, en fazla tercih edilen şirket tipi ise veri merkezi” dedi.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen veri merkezi Radore’nin desteğiyle M2S araştırma şirketi tarafından farklı sektörleri temsilen 100 ve üzeri çalışanı olan toplam 250 kurum ile anket yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, her dört kurumdan biri buluta yatırım yapmayı planlıyor.

Yatırım yapılacak konuların başında ise veri yedekleme ve felaket yönetimi ilk iki sırada yer alıyor. Yatırım kararında ise göz önünde bulundurulan kriterlerin başında, yüzde 71 ile “hizmet verenin güvenilirliği” geliyor. Bulut servislerini satın almak için tercih edilen şirket tipleri arasında ilk sırada veri merkezleri yer alıyor.

Bulut bilişim kullanımının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla arttığına değinen Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Şirketlerin ihtiyaçlarına göre tercih edecekleri bulut hizmetleri değişmekle birlikte, bulut bilişimin temel faydaları adaptasyonu kolaylaştırıyor. Araştırma sonuçları gösteriyor ki işletmelerin yüzde 57’si bulut servisleri kullanımının maliyetleri düşüreceğini öngörüyor. Bu da önümüzdeki yıllarda bulut hizmetlerinin kullanım oranının hızla artmaya devam edeceği anlamı taşıyor” dedi. Abalı’nın verdiği bilgilere göre, işletmeler bulut servislerini şu üç nedenle tercih ediyor:

  • Verilerin güvenli ortamda saklanması
  • Operasyonel kolaylık
  • İş sürekliliği

İşletmelerin Yüzde 36’sı Bulut Kullanıyor

Şu anda bulut bilişim kullandığını açıklayan işletmelerin oranı ise yüzde 36’da kalıyor. En fazla alınan bulut hizmetlerinin başında yüzde 68 ile e-posta hizmetleri geliyor. Katılımcıların yüzde 41’i sunucu barındırma ve sanallaştırma hizmetini bulut üzerinden aldığını belirtirken veri yedekleme hizmetini bulut üzerinden kullananların oranı ise yüzde 39.

İşletmelerin bulut hizmetlerini kullanmaktan çekinmesinin sebepleri ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Verilerin güvenliği
  • Öngörülemeyen gizli maliyetler
  • Performans sorunları

Güvenilir ve Kesintisiz Hizmet

2004 yılında Zeki Kubilay Akyol tarafından kurulan Radore, ilk veri merkezi yatırımını 2005 yılında gerçekleştirdi. “Uptime Experts” sloganı ile güvenilir ve kesintisiz hizmeti ilke edinen Radore, %99,99 “uptime” garantisi ile müşterilerine Sunucu Barındırma (Colocation) Sunucu Kiralama (Dedicated Server), Donanım Kiralama, Bulut Sunucu Servisi (Cloud), Yönetilen Hizmetler, İçerik Dağıtım Ağı (CDN), Web Hosting, Alan Adı, SSL ve Lisans Kiralama gibi veri merkezi hizmetleri sunuyor. Radore, Deloitte Teknoloji Fast50 2012-2013-2014-2015 sonuçlarına göre arka arkaya 4 yıl “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Veri Merkezi” unvanını aldı. Bu unvan ile birlikte 2014 yılında yine MetroCity’de başlattığı ofis ve üçüncü nesil veri merkezi yatırımını 2015 yılında tamamladı, 2016’da ise beyaz alan ve ofis alanları olmak üzere toplamda 2.760 m²’ye ulaştı.

2014 yılında Doğuş SK Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (DGSK) ve İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (İş Girişim), 2015 yılında ise Selçuk Saraç ortaklıkları ile sektördeki lider veri merkezi konumunu güçlendirdi ve hizmet standardını ISO 9001, ISO 27001 ve PCI DSS sertifikaları ile tescilledi.

Uzun yıllara dayanan sektörel tecrübesinin yanında tam yedekli altyapıya sahip olan Radore, %100 fiziksel güvenliği, kesintisiz ve yedekli internet erişimi, deneyimli teknik ekibi, güç ve iklimlendirmedeki ileri teknolojisi ile 3.000’i aşkın müşterisine 7/24 hizmet sunuyor.