Dassault Systèmes ve Airbus APWorks, katmanlı üretimin kullanımını geliştirmek üzere işbirliğine giderek, bir parçanın katmanlı üretimi için gerekli olan değer zinciri kapsamındaki bütün mühendislik parametrelerinde dijital süreklilik sağlayan entegre bir süreç geliştirmek üzere “Co-Design To Target” endüstri çözümü deneyiminin olanaklarını genişletecek.

Yeni nesil havacılık parçaları, katmanlı üretim sayesinde daha hafif ve daha güvenilir hale geliyor. Giderek daha kapsamlı hale gelen tasarımlar, yeni yüksek performanslı malzemeler ve daha hızlı makineler ortaya çıktıkça, katmanlı üretiminin kullanımı, sadece yaratıcı ürün tasarımı ve prototip üretiminin ötesine geçerek dünya çapındaki temel endüstriyel üretim süreçlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Dassault Systèmes ile Airbus’ın bir alt şirketi ve metal 3D baskı alanında uzman olan Airbus APWorks GmbH, işbirliğine gidiyor. İşbirliği kapsamında, havacılık ve savunma endüstrisinde büyük ölçekli üretim için katmanlı üretiminin kullanımını geliştirmek üzere bir ortaklığa gidiliyor. İşbirliğinde, katmanlı üretim sürecinin sanal doğrulanmasında yeni geliştirmeler için Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformundan ve APWorks’ün danışmanlık, mühendislik ve üretim uzmanlığından faydalanılacak.

Dassault Systèmes ve APWorks, bir parçanın katmanlı üretimi için gerekli olan değer zinciri kapsamındaki bütün mühendislik parametrelerinde dijital süreklilik sağlayan entegre bir süreç geliştirmek üzere “Co-Design To Target” endüstri çözümü deneyiminin olanaklarını genişletecek. Bu da tasarım optimizasyonundan üretime kadar katmanlı üretim sürecini tekrarlanabilir ve ölçeklenebilir hale getirecek.

Yeni nesil havacılık parçaları, katmanlı üretim sayesinde daha hafif ve daha güvenilir hale geliyor. Giderek daha kapsamlı hale gelen tasarımlar, yeni yüksek performanslı malzemeler ve daha hızlı makineler ortaya çıktıkça, katmanlı üretiminin kullanımı, sadece yaratıcı ürün tasarımı ve prototip üretiminin ötesine geçerek dünya çapındaki temel endüstriyel üretim süreçlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Dassault Systèmes’in ve APWorks’ün yeni uçtan uca süreci, üretime yönelik malzeme tasarımını ve satışa yönelik üretim süreçlerini ve testlerini ele almak üzere tek bir veri kaynağı sağlayacak. 3D tasarımın mühendislik ve simülasyonla entegrasyonu, katmanlı üretim için parçaları optimize ediyor, standart parametrelere olanak veriyor ve böylece sertifikasyon standartlarına uygunluk sağlıyor. Bir parçanın test edilmesi, optimizasyonu ve ilave üretimi gibi sonraki adımlar ise tanımlanan parametrelerle eşleştirilebiliyor. Orijinal ekipman üreticileri(OEM), her aşamada sanal doğrulamayı gerçekleştirmek ve bir parça üretilmeden önce sorunları tespit etmek üzere tedarik zincirleriyle bağlantısını yaparak kavramsal tasarımlarını optimize edebiliyorlar.

APWorks CEO’su Joachim Zettler, “3DEXPERIENCE platformu, tekrarlanabilir ve ölçeklenebilir seri üretim için ilk önemli adım. Simülasyon, parçalardaki hataları tahmin etme ve engelleme konusunda yardımcı olabilir,” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Havacılık sektörü güvenlik odaklıdır ve yeni ürünlerin piyasaya girmesi genellikle zaman alır. Katmanlı üretim sürecinin sanal doğrulanmasıyla birlikte, sertifikalı seri katmanlı üretim parçalarından faydalanabiliriz.”

Dassault Systèmes Havacılık ve Savunma Sektörü Başkan Yardımcısı Michel Tellier ise, “Sanal teknolojiler ve katmanlı üretim, endüstri dünyasının daha az atık, ağırlık ve maliyetle daha fazlasını başarabilmesini sağlıyor ve ayrıca tasarımcıların geleneksel süreçlerle üretilemeyecek karmaşık şekilleri keşfetmesine imkan veriyor. Sadece gerçek ile sanal arasındaki mesafeyi sıfıra indirerek endüstri, geleceği inşa edebilir ve deneyimleyebilir. Dassault Systèmes, endüstride teknolojinin benimsenmesini hızlandırmak için APWorks gibi bu alanda önde gelen yenilikçilerle güçlerini birleştiriyor.”

Bu işbirliği, havacılık ve savunmaya ek olarak, otomotiv ve medikal endüstrilerinin yanı sıra robot teknolojisi ve makine mühendisliği alanlarındaki potansiyel uygulamaları da hedefleyecek.